Logo  
Ana SayfaBaşvuru Formuİletişim
  +90 212 220 74 75 TR   ENG   RU      


GOST-R Kalite Sertifikası

     
 
 GOST-R Sertifikası Kullanımı

 GOST-R Sertifikası Çeşitleri

 GOST-R Sertifikasyon Prosedürü ve Adımları


GOST-R Sertifikası Kullanımı

 Gost-R Kalite SertifikasıRusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus) sınırları dahilinde toptan ve perakende ticareti yapılan her ürün için GOST-R Kalite Sertifikası (Rusya kalite sertifikası) temini zorunluluğu vardır. Gost-R Kalite Sertifikasına (Rusya kalite belgesi)sahip olmayan ürünlerin en ucuz pazarlar haricinde satılması yasal olarak mümkün değildir.
 
Türk ihracatçıları tarafından Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus)’ya sertifikasız olarak sokulmak istenen ürünlere, gümrükte ithalatçı firma tarafından mecburen sertifika alınmakta, bu da alıcı tarafından şikayet sebebi veya fiyat düşürme nedeni olmaktadır.
 
Belirlenen standartlara uygun olduğu bu sertifika ile kanıtlanmış ürünler, gümrüklerden daha kolay geçmekte, iç piyasada daha düzeyli mağaza ve marketlerde satış olanağı bulmaktadır. Bu da Türk Malı imajının değerinin yükselmesine yardımcı olmaktadır. En önemlisi ürünlerimiz, adı sanı olmayan Uzakdoğu veya ucuz kavramından kurtularak daha iyi fiyatlarla ve değerinde satılmaktadır.
 
Sertifikalar eski adıyla Gosstandart, yeni adıyla Rostekhregulirovaniye’nin (Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu) yetki verdiği, konularında uzman olmuş bazı kuruluşlar tarafından verilmektedir. Bizimle iletişim kurduğunuz ve konuyu sözleşmeye bağladığınız taktirde, Moskova’da yer alan merkezimiz kanalı ile müracaatınız hemen yapılacak, gerektiği taktirde üretim yerinizde Rus uzmanlar tarafından inceleme yapılacak ve 30 - 45 gün zarfında sertifikalarınız hazır olacaktır. Ancak bu süre, ürün numunelerinin Moskova’daki laboratuarlara zamanında ulaşması durumunda verilebilmektedir.


GOST-R Sertifikası Çeşitleri

Tek Seferlik (parti bazında) Sertifika : Bu sertifikanın temininde, ihraç ettiğiniz ürünleri ithal edecek bir Rus firması gerekmektedir. Bu firma, sizden sözleşme ile ürün almakta ve belli sayıdaki bu ürünler ancak bu sertifika ile ithal edilebilmektedir. Sertifika üzerinde ithalatçı firma, üretim yeri, ürünün G.Tİ.P. numaraları, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri yer almaktadır. Bu sertifikalar, belirli bir Rus ithalat firması için, yalnız 1 sefere mahsus, miktarı ve cinsi sertifika üzerinde belirlenmiş ürünler için geçerlidir.

1 yıllık Seri Üretim Sertifikası : Uzman ziyareti yapılmadan, sadece numune ve dökümanlarla, 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikalar seri üretim için verilir ve 3 yıllık sertifikalarla aynı işlevi görürler.

3 yıllık Seri Üretim Sertifikası : Uzman ziyareti yapılarak 3 senelik bir süreyi kapsayan ve seri üretim için verilen sertifikalardır. Bu sertifika, alındığı tarihten itibaren 3 yıllık süre için yapılacak tüm sevkiyatların gümrük işlemlerinde ve aynı zamanda Rusya ve Beyaz Rusya iç piyasasında beyan zorunluluğu olan yerlerde geçerlidir. Mevzuata göre, 3 yıllık sertifikalar için her yıl, yıllık inceleme yapılması gerekmektedir.

GOST-R Belgesinin Kullanıldığı Yerler

 Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus) gümrükleri (Mecburi)

 Perakende Mağazaları (Perakende satılan ürünler için)

 İnşaatlar (İskan Ruhsatı alabilmek için)

 Üretim Tesisleri ve Fabrikalar (Çalışma ve Üretim İzni almak için)

 Endüstriyel Mutfak ve Çamaşırhane gibi yerler (Çalıştırma İzni almak için)

Bunların haricinde GOST-R Belgesi, Rusya Federasyonunda, Beyaz Rusya’da (Belarus), Kazakistan ve Türki Cumhuriyetlerde firmanıza ISO ve TSE belgeleri gibi prestij olanağı vermektedir.

GOST-R Belgesinin Resmi Olarak Geçerli Olduğu Ülkeler

 Rusya Federasyonu ve Beyaz Rusya (Belarus)

GOST-R Belgesinin Etkili Olduğu Ülkeler

 Kazakistan, Türki Cumhuriyetleri, Baltık Ülkeleri, Moldova, Kafkas Cumhuriyetleri.

GOST-R Belgesi ayrıca Mecburi ve İsteğe Bağlı olarakta sınıflandırılır :

Mecburi Sertifikalar

Bu tür ürünler için alınan sertifikaların Rusya Federasyonu gümrüklerine ibrazı zorunludur.

İsteğe Bağlı Sertifikalar

Aşağıdaki listede yeralmayan ürünler için alınan sertifikaların gümrüğe ibrazı mecburi değildir.
http://www.bisnis.doc.gov/bisnis/bisdoc/0307RUNomenclAmendm.htm 


GOST-R Sertifikasyon Prosedürü ve Adımları

GOST-R Sertifikaları, "Federal Teknik Düzenleme ve Metroloji Kurumu" (Rusya Federasyonu Devlet Standardizasyon Kuruluşu) tarafından akredite edilmiş (yetkilendirilmiş) diğer özel ya da yarı-özel kuruluşlar eliyle verilmektedir.

Sertifika almak için aşağıdaki şartları sağlamak gerekir :

 Başvuru Formu'muzu doldurunuz. Bu form daha sonra sizinle iletişime geçmemiz ve ürünleriniz hakkında tam olarak bilgi sahibi olabilmemiz için gerekmektedir. En kısa sürede sizinle iletişim kurarak konuyu ilerletmeye çalışacağız.

 Firmanızın ve Ürünlerinizin durumu tarafımızca tam olarak incelenecek ve ticari amaçlarınıza uygun olarak detaylı Fiyat Teklifimiz tarafınıza mail yoluyla gönderilecektir. Fiyat Teklifimiz başvurunuzu aldıktan sonra 48 Saat içinde yollanacaktır.

 Parti Bazında Sertifikalar veya 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikaları için üretim yerinize uzman ziyareti gerekmemekte, GOST-R Sertifikanız, gereken durumlarda Moskova’ya numune olarak gönderilen ürünlerinizin özelliğine göre yapılacak olan testlere, mevcut dökümanlara ve mevcut test raporlarına göre kısa bir sürede düzenlenmektedir.

 3 Yıllık Seri Üretim Sertifikalarında ise, genellikle Rus uzmanların üretim yerinize gelerek inceleme yapmaları gerekmektedir. 3-a Şeması* denilen bu inceleme sisteminde ilgili sektörde yetki sahibi olan Eksper (Uzman), Türkiye'de üretim yerinizde "Sertifikalandırılacak Ürünlerin Denetleme Prosedürü"ne göre denetleme yapmaktadır. Bu denetleme detayları hakkında sözkonusu ziyaretten önce tarafınıza bilgi verilecektir.

 İşlemlerin sonunda GOST-R Sertifikanızın orijinalleri ve onaylı kopyaları adresinize gönderilmektedir.
 
.