Logo  
Ana SayfaBaşvuru Formuİletişim
  +90 212 220 74 75 TR   ENG   RU      


GOST-K
Kazakistan Kalite Sertifikası

 
 GOST-K Sertifikası Kullanımı

 GOST-K Sertifikası Çeşitleri

 GOST-K Sertifikasyon Prosedürü ve Adımları


GOST-K Sertifikası Kullanımı

Gost-K
Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecini takip eden dönemde Kazakistan, Gost-K olarak adlandırdığı kendi ülke standartlarını geliştirme yönüne gitti. Bu standartlar Gost-R ile hem ciddi benzerlikler ve hem de ciddi farklar içermektedir.

Gost-K sertifikası, Kazakistan Devlet Sertifikasyon Kurumu (KAZMEMST) tarafından akredite edilmiş ülke içindeki kurumlar tarafından verilmekte ve aynı zamanda ülkeye giriş yapan ürünlerin büyük bir kısmı için zorunlu tutulmaktadır. Ayrıca iç pazardaki toptan ve perakende ticarette ciddi bir kalite göstergesi unsuru olma özelliğini de gün be gün arttırarak devam ettirmektedir.


GOST-K Sertifikası Çeşitleri

 Tek Seferlik (parti bazında) Sertifika : Bu sertifika tipinde Kazakistan’dan ithalatçı bir firma ile satış sözleşmesi yapmanız ve sertifika üzerinde üretim yeri, ithalatçı firma, ana sözleşme tarih ve numarası bilgileri ve ürünün G.T.İ.P. numaralarının yer alması gerekmektedir. Bu sertifikaların kullanımı yalnız bir ithalatçı firma için sadece bir kereyle sınırlandırılmıştır.

 1 yıllık Seri Üretim Sertifikası : Sadece gönderilen numune ve dökümanların incelenmesi sonucu, uzman ziyareti olmaksızın, 1 yıllık süre için verilen sertifikalardır. Bu sertifikaların 1 yıl sonra güncellenmesi gerekmektedir.

 3 yıllık Seri Üretim Sertifikası : Uzman ziyareti yapılmak suretiyle, 3 yıllık seri üretim için verilen sertifikalardır. Sertifikanın alınmasını takip eden dönemde her yıl inceleme yapılması gerekmektedir.

GOST-K Sertifikasyon Prosedürü ve Adımları

 Başvuru Formu’muzu doldurunuz. Bu form daha sonra sizinle iletişime geçmemiz ve ürünleriniz hakkında tam olarak bilgi sahibi olmamız için gerekmektedir. En kısa sürede sizinle iletişim kurarak konuyu ilerletmeye çalışacağız.

 Firmanızın ve ürünlerinizin durumu tarafımızca tam olarak incelenecek ve ticari amaçlarınıza uygun olarak detaylı Fiyat Teklifimiz tarafınıza mail yoluyla gönderilecektir. Fiyat Teklifimiz başvurunuzu aldıktan sonra 48 saat içinde yollanacaktır.

 1 Yıllık Seri Üretim Sertifikasında uzman ziyareti gerekmemekte, GOST-K Sertifikanız, gereken durumlarda Almaata’ya numune olarak gönderilen ürünlerinizin özelliğine göre yapılacak olan testlere, mevcut dökümanlara ve mevcut test raporlarına göre kısa bir sürede düzenlenmektedir.

 3 Yıllık Seri Üretim sertifikalarında ise, genellikle Kazak uzmanların üretim yerinize gelerek inceleme yapmaları gerekmektedir. 3-a şeması* denilen bu inceleme sisteminde ilgili sektörde yetki sahibi olan Eksper (Uzman), Türkiye’de üretim yerinizde “Sertifikalandırılacak Ürünlerin Denetleme Prosedürü” ne göre denetleme yapmaktadır. Bu denetleme detayları hakkında söz konusu ziyaretten önce tarafınıza bilgi verilecektir.

 İşlemlerin sonunda GOST-K Sertifikanızın orijinalleri ve onaylı kopyaları adresinize gönderilmektedir.

 
.